Řezy lehké jako pírko mi připomínají dětství u babičky. Dělávala podobné - piškotové těsto potřela domácím džemem, na to dala ovoce (většinou kompotované) a celé to zalila pudinkem uvařeným ve šťávě z kompotu. Byla jsem schopná sníst půl plechu na posezení :-) Zkuste tenhle vylepšený recept - místo džemu jsem dala tvarohovo-smetanový krém a ovoce použila čerstvé v kombinaci s mraženým. Pudink uvařte v džusu (dala jsem kaktusový) nebo ve šťávě či limonádě. Chutnají skvěle i druhý den po odležení.
Přísady
Těsto:- 4 vejce
- špetka soli
- lžíce rumu
- 100 g cukru
- 6 lžic řepkového oleje
- 6 lžic teplé vody
- 200 g hladké mouky (cca 60 g jsem dala celozrnné)
- 1 prášek do pečiva
Krém:
- 200 g smetany ke šlehání
- 200 g zakysané smetany
- 1 vanička tvarohu (nejlépe hustšího, např. Madeta)
- 1 vanilkový cukr
- další cukr příp. čekankový sirup - podle chuti, aby byl krém jemně sladký
Na povrch:
- cca 300 g ovoce - např. kiwi, maliny, jahody, borůvky (čerstvé, i mražené)
- 1 sáček vanilkového pudinku
- 500 ml džusu nebo limonády či šťávy (např. s příchutí použitého ovoce)
Postup
Oddělíme bílky od žloutků, žloutky dáváme do misky s rumem, bílky ušleháme se špetkou soli do hustého sněhu. Do ušlehaného sněhu přidáme cukr a dále šleháme. Za stálého šlehání přidáváme žloutky i s rumem, olej a teplou vodu. Nakonec už jen ručně a zlehka vmícháme po částech mouku smíchanou s práškem do pečiva.
Těsto rozetřeme na velký plech vyložený papírem na pečení a ve vyhřáté troubě na 170 stupňů asi 15 až 20 minut pečeme. Sundáme na mřížku a necháme vychladnout.
Smetanu ušleháme do tuha. V misce promícháme zakysanou smetanu s tvarohem a cukrem a poté zlehka vmícháme šlehačku. Krém rozetřeme na vychladlý korpus.
Ovoce pokrájíme (pokud to je třeba) a rozprostřeme na krém.
Pudink uvaříme podle návodu, místo mléka použijeme džus nebo šťávu. Hned po uvaření nalijeme na ovoce a necháme dobře vychladit.

Žádné komentáře:
Okomentovat